Pesti belvárosi lakás

Ez volt az első munkám, itt még nem voltam képzett lakberendező, de tudtam hogy szeretem ezt csinálni. Konkrét tervek nélkül vágtam bele egy belvárosi lakás felújításába, kizárólag az ösztöneimre hallgatva. A régi bejegyzésekbe találhattok bővebben leírást a felújítás folyamatáról, de most csak a képek. Ilyen volt, ilyen lett. 

Nappali és galéria. 

Ilyen volt :

 

Ilyen lett: 

Fürdőszoba. 

Ilyen volt: 

 

Ilyen lett:

Előtér 

Ilyen volt: 

Ilyen lett: 

Irány Dánia

Kis körutazásunkat folytassuk ma Dániában egészen pontosan Koppenhágában.

Ez a lakás Koppenhágában  gyönyörűen példázza a vintage stílus  eleganciáját és kifinomultságát. A lakás tulajdonosai egy dán ügyvéd és a férje az évek során összegyűjtött darabokat a “mix and match” azaz keverd és párosítsd elv mentén rendezték el az otthonukban. Így kaptak helyet a lakásban újrahasznosított anyagból készült bútorok és a szülőktől örökölt 35 éves kanapé is.

A lakás megszerzése után az új tulajdonosok azon dolgoztak, hogy hogyan lehet maximalizálni, és  létrehozni egy alkalmazkodó és elegáns apartmant saját  maguk számára.

Így egy visszafogott színpalettát, a fehér és a szürke árnyalatait használták  hogy  létrehozzanak  egy megnyugtató érzést a belső térben. Majd hozzátettek egy egyszerű, mégis elegáns dekorációt amellyel elérték a tág és nyitott életteret sok természetes fénnyel.

laenestol-qZYJ09caGI113CkbbT34fA-e1440640249839 sovevaerelse-56XkHEFkfHWoeq9TZ2lQfA-e1440640294157 spisebord-stue-7wNUCmL2HBTPwjexHDc1Hw-e1440640312508 spisebord-vRm4fKQY_LxfCiWer8dKSQ-e1440640333440 stol-billede-AIjnvv0IbfyK5ytM3CZesg stue-_T11xzchY9d5PGdYyP5LVg-e1440640371183 stue-spisebord-UdcFE_PwfCppYOQx2Zn5Ag-e1440640406296 untitled-2-XUjQ-aCuyK-nt_62kHzJww-e1440640425524

forrás:http://www.chic-deco.com

Egy kis holland kirándulás

A nagyon mozgalmasra sikerült nyár rossz hatással volt a “fekete lyuk” projektre, ugyanis nem haladtam előre sokat. Addig is, amíg nem tudok fejleményekről beszámolni a saját otthonomról addig kiránduljunk egy kicsit a nagy világban. Inspiráció után kutatva egy kis gyöngyszemre találtam Hollandiában. Egy építész igazán remek otthona, amely ötvözi a holland hagyományos építkezést a kortárs lakberendezéssel.

Történt ugyanis, hogy építészünk hosszas keresgélés után talált egy üres telket, amelyben megtalálta álmai lehetőségét, hogy családja igényeinek és életmódjuknak megfelelő igazi otthont építhessen. Ami tovább fűszerezte a helyzetet nem más, mint hogy a telken -amit talált  korábban egy hagyományosnak mondható épület állt, amelyet lebontottak, ám újjáépíteni csak az eredeti állapotnak megfelelően engedték.

Így esett, hogy az új épület és az abban megálmodott otthon, remekül ötvözete a hagyományos holland építészetnek és a kortárs lakberendezésnek. Zseniális párosítás.

Tiszta és fényes felületek kombinációja  nyers fából készült felületekkel. A nagy ablakok felfedik a házat körülölelő táj szépségét .

Dutch-barn-house-01 Dutch-barn-house-02 Dutch-barn-house-03 Dutch-barn-house-04 Dutch-barn-house-05 Dutch-barn-house-06 Dutch-barn-house-07 Dutch-barn-house-08 Dutch-barn-house-010 Dutch-barn-house-011

 forrás: http://www.chic-deco.com

 

Aki keres – talál

Nem adtam fel. Mint láthatjátok mér sok idő eltelt az utolsó írás óta, és bár itt a blogon megállni látszik a lakásprojekt, a valóságban viszont az történt, hogy ütemesen haladok előre a felújítással. Szépen lassan minden a helyére kerül, és végül- ha valami nehezen is, de került bontott deszka a falra.

Sajnos nem mindenhová ahová szerettem volna, de itt megpróbáltam a lazúrral elérni azt a hatást, hogy “avattas”-nak tűnjön.

Néhány fotó az előkészületi munkákról:

Vegyünk először is gyalult deszkákat:

20150507_082034 20150507_082042

Aztán alapozásként egy sötét dió színű lazúrt kentem rá úgy, hogy foltonként vastagabban. Ezt könnyebb megvalósítani mint az egyenletes kenést.

20150507_090643 20150507_090639 20150507_082027 20150507_082024 másolata 20150507_082007 másolata

Ez után következett a szürke lazúr:

20150507_081954 másolata 20150507_081959 másolata 20150507_082003 másolata

És ez került a falra mint burkolat és a helyén így néz ki:

SAM_2644 SAM_2645 SAM_2646

Na és a bontott deszka?

Végül raklapokat szedtem szét, kotorásztam az udvaron, a farakáson és találtam egy -két szál deszkát a raklapos deszkákhoz.  Azt azért el kell mondanom, hogy a raklap szétszedés embertelen munka!!! – begyógyult szögek, hasadó deszkák- ez lehet hogy tényleg csak a neten látszik egyszerű mutatványnak- ne de megbirkóztam vele (több kevesebb férfi segítséggel- Köszi Ábel!), majd  csiszolás, lazúr és a helyszíni felszerelés. Ezek mind egymás után, mindezek során a tapasztalatokon túl megannyi szálkával lettem gazdagabb. Azt hiszem kezdem érteni, hogy miért lehetetlen küldetés bontott deszkára bukkanni. Nagyon melós újrahasznosítani. Kevésbé munkaigényes az új anyag felhasználása. Na de éljen a környezettudatosság! Ide veled bontott deszka!

20150422_154159 20150422_154205 másolata 20150422_154210 másolata SAM_2613 SAM_2614

Folytatása következik…

Egy őrült nő esete…

Egy őrült nő esete a két lábon álló mesterekkel.

Többször is megmosolyogtak a munkák során, amit már egész jól viselek. A legtöbb “megmosolygást” a bontott deszka kapcsán sikerült begyűjtenem.

A lakásban több helyen is szeretnék bontott deszka burkolatot használni, és azt gondoltam, hogy ez azért nem egy megoldhatatlan feladat. De most még mindig úgy tűnik hogy igen. Ám mivel nem vagyok az a feladós fajta, ezért még futok néhány kört- gondoltam.

A minap jöttem haza az autópályán és egy olyan telephelyet láttam ahol voltak bontott építőanyagok. Nagyon megörültem, mert tudni véltem, hogy melyik telephely az. Odamentem másnap, már éreztem az orromban a bontott deszka illatát, és lelkes voltam. A telephelynél már a kapuban találkoztam a tulajdonossal, és felvázoltam neki a jövetelelem célját. “Jó napot!Bontott deszkát szeretnék venni.” mondtam én, mire ő felvilágosított, hogy ezen a telephelyen nincs bontott deszka és nem is tudja hogy hol kaphatnék. “Zsaluzni kellene?” kérdezte Ő, mire ragyogó szemekkel mesélem el neki, hogy igazából falburkolatot szeretnék készíteni belőle. Nagyon sajnálom, hogy azt az arckifejezést nem tudom nektek bemutatni amit akkor sikerült a manus arcára csalnom. Szerintem nem tudta eldönteni, hogy most szabadultam valami elmegyógyintézetből, vagy valami kandi kamerás vagyok-e, de a szája sarkában meghúzódó mosolyól biztosra vettem hogy bolondnak néz.

Az asztalos fiú is csak bazsalyogott a bajsza alatt,amikor ecseteltem neki a bontott deszkához fűződő viszonyomat,  gondolta, majdcsak észhez tér ez a némber és akkor nem akar ilyen bolondságot.

A festő is kérdezte, hogy mi lesz azon a falfelületen, mikor mondtam neki, hogy bontott deszka burkolat akkor csak annyit mondott a szemöldökét felhúzva: “hát te tudod”.

Szóval így jártam – én nem anyátokkal, hanem a bontott deszkával.

De én tudom hogy nem vagyok őrült, meg is mutatom nektek, hogy mi inspirált engem ebben a választásban.

pallet-wall-1pallet-wall-3pallet-wall-4pallet-wall-5pallet-wall-6pallet-wall-7pallet-wall-9pallet-wall-10pallet-wall-11pallet-wall-12pallet-wall-13 pallet-wainscoting-1 pallet-wainscoting-2 pallet-wainscoting-3 wooden-pallet-wall-decoration-2

forrás

forrás

 

 

Ez nem mese!

images4A közművekkel történő küzdelmeimről írtam, és mindeközben volt még egy elvarratlan szál, de erről nem mertem írni, nehogy elkiabáljam- mint a gázt. Most a vízről van szó. Mint már írtam olyan izgalmas megoldást találtunk a lakásban a feltárást követően, hogy még a szerelők is csak lestek. A gerincvezeték a fürdőszoba közepén jött föl a lakásba és onnan ágazott 3 felé, és így volt 3 vízmérő órám. Ügyesen megoldották a szerelők, hogy a 3 órából kettőt kiváltottak így a szükségtelenné vált, és csak egy órán át jön a víz a lakásba. Na ez így mind szép, de hogy nem fogok én három órára vonatkozó számlát kapni? “Annyi a dolgod, hogy bemész a vízműhöz és bejelented.” mondta a gépész főnök. Na ekkor kezdtem el cidrizni. Ilyen nincs. Biztos nincs.Remegő térdekkel és gyomorgörccsel álltam a sorszámmal a kezemben. És sorra kerültem és az ügyintéző a kezembe nyomott két papírt. “Ezt tessék kitölteni, közös képviselővel aláíratni és visszajuttatni hozzánk és ennyi.” ENNYÍÍÍÍÍÍÍ?

Na hát akkor ma megerősítem a hírt, miszerint ENNYÍÍÍÍÍ.

És ez nem mese volt.

 

A gáz és a villany házassága- avagy mire figyelj lakásvásárlás előtt?

 devizahitel-segely2Ezt a bejegyzést nem azért írom, hogy szórakoztassalak benneteket az én történeteimmel tévedéseimmel, hanem azért hogy tanuljatok belőle- mert az okos a más kárán tanul. Az emberek amikor lakást vesznek sok mindenre figyelnek, de a műszaki állapotokra nem igazán. Legyen szép napfényes a lakás, legyenek új nyílászárók esetleg szép új fürdőszoba. Sokan felújítottként hirdetnek lakást ha csak egy festés történt vagy egy új konyhabútor. De higgyétek el, ez a kisebb költség egy lakás felújítás során. Sokkal fontosabb hogy mi van ott amit nem látunk. Fontos,  nem elég csak a szemünkre  hagyatkozni, hanem a dolgok mögé is kell néznünk, s ne sajnáljuk szakember segítségét kérni ha mi magunk nem értünk hozzá.  Nagyon fontos odafigyelni arra,  hogy a nagy közösben milyen állapotok uralkodnak . Mert ami a mindenkié az senkié, vagy mert arra nincs úgy sincs személyes ráhatásunk, csak közös erővel lehet változtatni bármin is. De pontonosan ez az az ok, ami miatt fokozottan oda kell figyelnünk ezekre a tényezőkre is. És az ingatlanközvetítők sem adnak megfelelő tájékoztatást, mert elsősorban az értékesítésben érdekeltek és nem abban, hogy a vevő teljesen tiszta képet kapjon. Ezt a saját hibámból okulva mondom nektek. Az előző lakásfelújításnál a villany- problémával küzdöttem, most ennél a lakásnál -tanulva az előzőekből arra nagyon odafigyeltem. A gázzal korábban nem volt gáz, és nem gondoltam arra, hogy így belefuthatok.

Szóval amit mindenképpen érdemes:

1. Megkeresni a közös képviselőt, és nem csak az esetleges tartozás ellenőrzése miatt, hanem a ház műszaki állapotára vonatkozó kérdések miatt: Voltak -e a házba bejövő közművezetékek cserélve? Villany, gáz, víz, szennyvíz ezek a legfontosabbak.

2. Megnézni a házba bejövő vezetékek állapotát. Abból sok minden leszűrhető. A vízvezeték állapotából következtetni lehet arra, hogy milyen lehet a lakásban lévő vezetékek állapota.

3. A bejövő gázvezetéknél ha erős gázszagot észlelünk, akkor biztos hogy ott a vezetékekkel, vagy az elzáró csappal van valami gond.

4. Meg kell kérdezni, hogy volt-e a házban műszaki biztonsági felülvizsgálat, kiváltképpen a gáz tekintetében. Sokan nem tudják, hogy a Főgáz ingyen elvégzi a műszaki felülvizsgálatot, és javaslatot is ad a hibák javítására. De ha nagy a gáz, akkor rögtön megszüntetik a gázszolgáltatást, és akkor nincs kegyelem ki kell cserélni a gerincvezetékeket az épületben. Ez persze megnövelheti a közös költség összegét, de jó esélyünk marad arra, hogy a ház nem repül a levegőbe. Éppen ettől való félelem miatt a közös képviselők lakói nyomásra, vagy egyszerűen lustaságból- hogy nem legyen plusz munka- elmulasztják ezt a felülvizsgálatot és akkor jön a feketeleves. Jobb esetben 2-3 hét gáz szünet, vagy a rosszabb esetet inkább nem ecsetelem.

5. Villanyhálózat. Ez egy kicsit bonyolultabb téma, és nem is igazán vagyok szakértője ennek, de amit megtanultam, azt megosztom veletek. Mielőtt bármit is tesztek le kell ellenőrizni, hogy a lakásba bejövő áramerősség mekkora, milyen teljesítményű készülékek ellátására elegendő? Például ha 25A- a villanyóránál lévő biztosíték, akkor ne tervezz elektromos főzőlapot, mert ha lesz még mosogatógéped, mosógéped, hűtőd, fagyasztód, páraelszívód, ne adj Isten klímád, akkor biztos hogy nem lesz elég. Mindenképpen együtt kell vizsgálni a gáz és a villany kérdést. Fűtés- főzés- meleg víz- ezekhez kellenek a legnagyobb energiaigényű berendezések, ezeket kell összehangolni. A rendelkezésre álló áramerősség bővíthető 32A -ig alanyi jogon – bár ha régi a villanyórád akkor azt szabványosítani kell, annak elég magas költsége van. A további A-ért fizetni kell az ELMŰ-nek. Na de itt jön az a képbe, hogy tudnunk kell, hogy milyen vezetékek, és mekkora a házba bejövő áramerősség, azaz hogy van – lehetőséged a saját órád felfejlesztésére.

Ez elég bonyolultnak tűnik és sok esetben nincs is erre idő hogy mindent körüljárjunk egy vásárlás előtt, de a felújítás tervezésénél számolni kell plusz költségekkel.

6. Még gáz: A gáz hálózatnál nem elég azt tudnunk, hogy milyen a hálózat állapota, foglalkoznunk kell a kéményekkel is. Ebbe aztán tényleg nem akarok nagyon belemenni, mert ez még összetettebb mint a villany, de az tudni kell, ha hozzányúltok a lakásban bármilyen gázkészülékhez, vagy a vezetékhez, az szinte minden esetben engedély köteles, és akkor előírják a mostani jogszabályoknak való megfelelőség biztosítását, és az nagyon sokba kerülhet. Például a kéménybe bekötött készülékek esetén akár a kémény kibélelését is előírhatják, ami akár a lakás árának az összegével is felérhet. Persze választhatunk gázkészülék helyett elektromos készüléket, de ott meg az áramerősséget kell figyelembe venni.

Egy szó mint száz, a gáz és a villany kéz a kézben jár, mondhatni házastársak ha lakásfelújításról van szó. Válás ritkán lehetséges, és ez esetben is költséges mulatság.

7. Zárásként a vízről néhány szó: az talán nem olyan bajos mint a többi, bár ki tudja.. Egy biztos ha régi rozsdás vezetékek vannak a házban a saját vezetékhálózatunk kicserélésénél belefuthatunk abba, hogy annyira rosszak a régi vezetékek, hogy az új vezetékeket nem tudják hozzá csatlakoztatni. Ott bizony az egész strang kicserélendő, és az bontással jár. És ami rossz hír lehet, hogy nem csak a saját lakásunknál hanem az alattunk lévő lakásokban is. Ott bontás – felújítás költségét mind a mi zsebünk bánja.

Szóval veszélye van ezeknek a felújításoknak, főleg akkor, ha egy olyan lakást veszünk meg ahol a felújítás csak a szemnek szól. Ott bármi lehet a szép burkolat alatt, és bizony ha bontani kell akkor már mindegy hogy szép újat vagy a régi csúnyát kell bontani. Csak abból a szempontból nem mindegy, hogy az új árát kifizettük a vételnél.

Összegezve mindenképpen ezt javaslom, hogy ne csak a szemünknek higgyünk!

 

 

 

 

 

 

 

 

Egy kis kitérő

Miért is teszünk kitérőt? Mert a lakásfelújításhoz kapcsolódva bemutatnék nektek egy manapság igen népszerű stílust a LOFT-ot. Erről a stílusról röviden már írtam a vizsgamunkámnál, de most egy kicsit bővebben is kifejteném. Azért érdekes ez most, mert a lakás felújításánál én is használtam loftos elemeket, loftos hangulatot, s bár a lakás nagysága (kicsisége) nem adott igazi táptalajt ennek a stílusnak, egy két apróság azért belefér…

Szóval mi is az a LOFT? Először is a stílus kialakulásáról és a külső homlokzati jellemzőkről, az épületek megjelenéséről:

 01

Legalább ugyanannyira életstílus, mint lakberendezési irányzat a loft, amelyről nagyon nehéz nem szuperlatívuszokban beszélni. Lényege, hogy korábbi gyárépületeket alakítanak át elképesztően stílusos lakásokká.
Első futárai Európában a XIX. századi Párizsban, a tengerentúlon pedig a két világháború közti nagyvárosokban, New Yorkban, Bostonban vagy Philadelphiában jelentek meg. Franciaország bohém művészeinek tágas és világos terekre volt szüksége, ahol élhettek és alkothattak, így költöztek be az első kihasználatlan gyárépületekbe. Az Egyesült Államok nagyvárosaiban szintén a szükség hozta életre a loftok megszületését, sokan maradtak otthon nélkül, így gyakran illegális lakásfoglalóként költöztek be azokba az üzemcsarnokokba, amelyeket az ipar hanyatlása miatt már nem használtak.
A loft eredetileg soha nem lakóépület, ezért az alapvető jellemzők nagyon eltérnek a hagyományos lakásokétól. A gyárépületek óriási ablakai, szokatlanul nagy belmagassága és legfőképpen hatalmas, egybenyíló tere minden esetben megmarad, a loft így hihetetlenül szellős és tágas.

 02

Eredetileg valódi loftnak csak az öreg, lerobbant gyárépületek és üzemcsarnokok revitalizálásával létrehozott lakásokat fogadják el. Ezen lakások jellemző elemei a vakolatlan téglafalak, a beton padló, az óriási ablakok, az 5 métert is elérő – vagy még annál is nagyobb – belmagasság, a mennyezet alatt futó csövek, kábelek és más gépészeti elemek, valamint az – akár 120-160 m2-t is meghaladó méretű – egylégterű terek.

A loft-lakások az urbanizáció tipikus eredményei, és csakis városi környezetben képzelhetők el. Külső és belső építészetileg általában indusztriális vagy minimalista stílusban vannak kialakítva – bár berendezésében a modern kor igényeit kielégítve, szinte bármilyen stílus elképzelhető a loft lakójának ízlése szerint.
Néhány évtized alatt a korábbi olcsó, sőt néha ingyenes csarnok-lakások drága és kelendő, sokak által irigyelt lakásokká váltak. Bátran kijelenthetjük, hogy a loft mára már egy életstílussá nőtte ki magát, mely jellemzően a jól szituált, fiatal és szingli – vagy legalábbis gyermektelen párok – igen elfoglalt emberek otthona.
Amerikai statisztikák szerint a “loft-living” kifejezetten értelmiségi életforma, azon személyeknek, akik kedvelik a művészetet, illetve a belváros közelségét élvezve gyakorta járnak el szórakozni (mozi, színház, éttermek és pub-ok), és minderre tudnak és hajlandók áldozni is. A tengeren túl a loft-lakásokat tartalmazó háztömbök komoly infrastruktúrát vonzzanak: éttermek és bárok, szórakozó helyek (pl. biliárd klubok) és egyéb szolgáltató vállalkozások (fodrász, kozmetika), valamint elegáns butikok költöznek a szomszédságba – fenntartva továbbra is a könnyed bohémság imázsát.

Névtelen

Hazánkban is megjelentek az első próbálkozások egy-egy loft típusú lakás kialakítására, de igazán soha nem fog megszilárdulni ennek a stílusnak a kultúrája. Ennek számos oka van, a szemléletbeli nyitottság és az anyagi források hiánya is visszatartó erő, de a legnagyobb akadályt egyszerűen az jelenti, hogy nincsenek hozzá megfelelő ipari épületeink. A klasszikus gyárépületeket, amelyek nyugaton otthont adhatnának egy loft lakásnak, sorra bontják le, a megmaradtak pedig vagy a környezetük vagy az állapotuk miatt óriási befektetést igényelnének. Ennek ellenére már megjelentek a első fecskék és bár nem amerikai méretekben, de loft, vagy loft szerű lakásokat kínálnak az erre áhítozóknak.

 

A stílus kialakulásának kezdeti nézeteivel szemben új ma már loftnak tekintenek minden olyan épületet, ami – akár régi, akár új építésű – nagy egybefüggő terekkel rendelkezik. Itt is alapvető a nagy belmagasság és az óriási ablakok megléte, bár alapterületben már nem feltétlenül a hagyományos loftokra jellemző 120 m2 feletti méretek jellemzők

 04

Éppen ezért, mivel ez a stílus mára igen népszerűvé vált az elit számára, ezért a stílus jegyeit új épületek tervezésénél is alkalmazzák. Így egyre több az új építésű LOFT épület. S bár ezek megjelenésükben nem azonosak a stílus kialakulásához köthető gyárépületekkel, de a külső homlokzati megjelenésükben és anyaghasználatukban megtalálhatóak a stílusjegyek.

 

 

A csoda megtörtént

Igaz, egy kicsit várni kellett rá, de mégiscsak megtörtént. A gáz működik a házban.A gázórákat visszaszerelték. images

Bár a közös képviselőtől az egész eset kapcsán semmilyen tájékoztatást nem kaptunk, azért mégis csak a végére értünk ennek az őrületnek! Tanulságot mindig lehet levonni az ilyen esetekből.Azért az mindenképpen érdekes, hogy a közös képviselő, akit gyakorlatilag mi fizetünk- mármint tulajdonosok, hogy a mi érdekeinket védje, minket képviseljen, a egész munkavégzés során soha egyetlen egy alkalommal nem adott tájékoztatást, se ki nem függesztett semmit, sem emailen nem küldött semmit arról hogy mi várható, mikor dolgoznak, mikor lesznek készen, és hogy leginkább ez mennyibe fog kerülni nekünk. Arról, hogy hogyan választotta ki a kivitelezőket arról meg inkább nem is szeretnék tudni. Ami információnk volt azt mind a kivitelezők osztották meg velünk, ők tájékoztattak minket a munka menetéről. Hát szép kis képviselő. Csak tudnám kit képvisel?

gas-flame-wikimedia-commonsMost már mindezek ismeretében én is belátom, bizonyos szempontból hibát követtem el, amikor ezt a lakást megvettem. Abból a szempontból, hogy a ház közműveinek műszaki állapotával a vétel előtt nem foglalkoztam. Elsősorban a lakásban lévő dolgok foglalkoztattak, az intuíciókra hagyatkoztam, és az nem terjedt ki a gázvezetékekre. 

 Bár ha jobban meggondolom, ismerve ezeknek a régi házaknak a helyzetét, a legtöbbnél azért még mindig gond van a házba bejövő közös közművezetékek állapotával, nehezen találni olyat, ahol ezek rendben vannak.

Azt gondoljuk sokszor, hogyha merünk gyorsan döntést hozni, akkor bátrak vagyunk. Van amikor úgy érezzük sürgetve vagyunk. (Ehhez meg az ingatlanközvetítők értnek nagyon) Mégis azt mondom, ne sajnáljuk az időt, hogy alaposan körbejárjuk ezeket a műszaki kérdéseket. Mert valóban jónak tűnik, ha egy lakás fel van újítva, és nem nekünk kell vesződni a felújítás bosszantó részleteivel, de valóban elég ha szép a csempe vagy a padlólap?

Legközelebb néhány pontokba szedett tanácsot osztok meg veletek amit lakásvásárláskor érdemes figyelembe venni.

 

A mumus leküzdése

A mumus. Nem véletlenül kezdtem ezzel a felújítás tervezgetését. Bármennyire is kicsi a fürdő, sok buktatóval szembesülhetünk a tervezés és a kivitelezés során. Az előírások- a gázkészülékek beszerelésére és üzemeltetésére, kéményseprő, érintésvédelem és sorolhatnám.

Volt – vagyis van egy elképzelésem a fürdőszoba elrendezését illetően, de  megvalósítás tekintetében nem lehet előre eldönteni semmit. Az előzetes feltárások szerint a szennyvízelvezetés gerincvezetéke eternit csővezeték, amihez a csatlakozás nagyon kényes és nagy körültekintést igénylő feladat. Ugyanis egy óvatlan mozdulattal komoly károkat lehet okozni, és akkor akár nagyobb csőszakaszok cseréjére is szükség lehet- ami igen költséges mulatság.

Szóval a műszaki lehetőségek adják majd meg a végső elrendezés lehetőségeit.

Sok múlik azon is, hogy milyen stílus mellett dönt az ember. A konyha tervezésnél már írtam arról, hogy mi a legalapvetőbb előírás, ha kicsi a helyünk: világos színek – lehetőleg a fehér szín használata. Na és a “kevesebb több” nagy igazság figyelembevétele. Így a testes mediterrán stílus elvetve, a vitage nagy kedvenc, de igényli a sok “kütyüt” amitől esetleg zsúfolt hatást keltene az amúgy kicsi tér. A minimálhoz a környezet nem igazán passzol. Az igazi lofthoz meg kicsi a tér. Na tessék! Létezik jó választás? Megpróbáltam egy loftra hajazó, kicsit indusztriális stilusjegeket viselő fürdőben gondolkodni.

Most megmutatok néhány olyan fürdőszobát, ami nekem nagyon tetszett: (stílustól függetlenül)

 

a_kevesebb_neha_tobb_kis_41nm_es_masfel_szobas_lakas_16

 

a_kevesebb_neha_tobb_kis_41nm_es_masfel_szobas_lakas_17

7 (2) bathroom-ideas-for-small-bathrooms fürdőszobák 9 ideas_for-small_bathrooms ideas-for-a-small-bathroom-with-bathroom-designs-small-amazing-decoration-615109-decorating-ideas-600x881 ideas-for-a-small-bathroom-with-decorating-ideas-for-a-small-bathroom-pictures-600x800 ideas-for-a-small-bathroom-with-small-bathroom-jet-tub-thecadc-com-420x560 ideas-for-small-bathrooms retro-very-small-bathroom-ideas-x-with-cute-arrangement small_bathroom small_bathroom_decor tiny-bathroom tiny-bathroom-design

források: itt itt itt