Miért is teszünk kitérőt? Mert a lakásfelújításhoz kapcsolódva bemutatnék nektek egy manapság igen népszerű stílust a LOFT-ot. Erről a stílusról röviden már írtam a vizsgamunkámnál, de most egy kicsit bővebben is kifejteném. Azért érdekes ez most, mert a lakás felújításánál én is használtam loftos elemeket, loftos hangulatot, s bár a lakás nagysága (kicsisége) nem adott igazi táptalajt ennek a stílusnak, egy két apróság azért belefér…
Szóval mi is az a LOFT? Először is a stílus kialakulásáról és a külső homlokzati jellemzőkről, az épületek megjelenéséről:
Legalább ugyanannyira életstílus, mint lakberendezési irányzat a loft, amelyről nagyon nehéz nem szuperlatívuszokban beszélni. Lényege, hogy korábbi gyárépületeket alakítanak át elképesztően stílusos lakásokká.
Első futárai Európában a XIX. századi Párizsban, a tengerentúlon pedig a két világháború közti nagyvárosokban, New Yorkban, Bostonban vagy Philadelphiában jelentek meg. Franciaország bohém művészeinek tágas és világos terekre volt szüksége, ahol élhettek és alkothattak, így költöztek be az első kihasználatlan gyárépületekbe. Az Egyesült Államok nagyvárosaiban szintén a szükség hozta életre a loftok megszületését, sokan maradtak otthon nélkül, így gyakran illegális lakásfoglalóként költöztek be azokba az üzemcsarnokokba, amelyeket az ipar hanyatlása miatt már nem használtak.
A loft eredetileg soha nem lakóépület, ezért az alapvető jellemzők nagyon eltérnek a hagyományos lakásokétól. A gyárépületek óriási ablakai, szokatlanul nagy belmagassága és legfőképpen hatalmas, egybenyíló tere minden esetben megmarad, a loft így hihetetlenül szellős és tágas.
Eredetileg valódi loftnak csak az öreg, lerobbant gyárépületek és üzemcsarnokok revitalizálásával létrehozott lakásokat fogadják el. Ezen lakások jellemző elemei a vakolatlan téglafalak, a beton padló, az óriási ablakok, az 5 métert is elérő – vagy még annál is nagyobb – belmagasság, a mennyezet alatt futó csövek, kábelek és más gépészeti elemek, valamint az – akár 120-160 m2-t is meghaladó méretű – egylégterű terek.
A loft-lakások az urbanizáció tipikus eredményei, és csakis városi környezetben képzelhetők el. Külső és belső építészetileg általában indusztriális vagy minimalista stílusban vannak kialakítva – bár berendezésében a modern kor igényeit kielégítve, szinte bármilyen stílus elképzelhető a loft lakójának ízlése szerint.
Néhány évtized alatt a korábbi olcsó, sőt néha ingyenes csarnok-lakások drága és kelendő, sokak által irigyelt lakásokká váltak. Bátran kijelenthetjük, hogy a loft mára már egy életstílussá nőtte ki magát, mely jellemzően a jól szituált, fiatal és szingli – vagy legalábbis gyermektelen párok – igen elfoglalt emberek otthona.
Amerikai statisztikák szerint a “loft-living” kifejezetten értelmiségi életforma, azon személyeknek, akik kedvelik a művészetet, illetve a belváros közelségét élvezve gyakorta járnak el szórakozni (mozi, színház, éttermek és pub-ok), és minderre tudnak és hajlandók áldozni is. A tengeren túl a loft-lakásokat tartalmazó háztömbök komoly infrastruktúrát vonzzanak: éttermek és bárok, szórakozó helyek (pl. biliárd klubok) és egyéb szolgáltató vállalkozások (fodrász, kozmetika), valamint elegáns butikok költöznek a szomszédságba – fenntartva továbbra is a könnyed bohémság imázsát.
Hazánkban is megjelentek az első próbálkozások egy-egy loft típusú lakás kialakítására, de igazán soha nem fog megszilárdulni ennek a stílusnak a kultúrája. Ennek számos oka van, a szemléletbeli nyitottság és az anyagi források hiánya is visszatartó erő, de a legnagyobb akadályt egyszerűen az jelenti, hogy nincsenek hozzá megfelelő ipari épületeink. A klasszikus gyárépületeket, amelyek nyugaton otthont adhatnának egy loft lakásnak, sorra bontják le, a megmaradtak pedig vagy a környezetük vagy az állapotuk miatt óriási befektetést igényelnének. Ennek ellenére már megjelentek a első fecskék és bár nem amerikai méretekben, de loft, vagy loft szerű lakásokat kínálnak az erre áhítozóknak.
A stílus kialakulásának kezdeti nézeteivel szemben új ma már loftnak tekintenek minden olyan épületet, ami – akár régi, akár új építésű – nagy egybefüggő terekkel rendelkezik. Itt is alapvető a nagy belmagasság és az óriási ablakok megléte, bár alapterületben már nem feltétlenül a hagyományos loftokra jellemző 120 m2 feletti méretek jellemzők
Éppen ezért, mivel ez a stílus mára igen népszerűvé vált az elit számára, ezért a stílus jegyeit új épületek tervezésénél is alkalmazzák. Így egyre több az új építésű LOFT épület. S bár ezek megjelenésükben nem azonosak a stílus kialakulásához köthető gyárépületekkel, de a külső homlokzati megjelenésükben és anyaghasználatukban megtalálhatóak a stílusjegyek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: